1) The admission price for the zoo is $10 per person. On Saturday, 5 Friends would like to go to the zoo. How much will it cost altogether? a) 15 b) 5 c) 50 d) 25 2) Devon is going skiing in Utah and she needs to buy 4 pairs of ski socks. If the price of ski socks is $15 per pair, how much will Devon spend on socks in all? a) 15 b) 19 c) 30 d) 60 3) John is going skating. It costs $7.50 for his ticket and $2.40 to rent skates. In all, how much will it cost John to go skating? a) $8.90 b) $9.90 c) $18.00 d) $14.90 4) Luke wants to buy flowers for his mother for Valentine's Day. The flowers cost $18.50 Luke has a $20.00 bill. What change will Luke get back? a) $1.00 b) $2.00 c) $1.50 d) $2.50 5) A family of 4 wants to go snow tubing. At Alpine Snow Tube, it costs $12 per person. How much will it cost altogether for the family to go tubing? a) $12 b) $16 c) $40 d) $48 6) At the ski lodge, Carlin wants to buy hot chocolate and a bowl of chili. If hot chocolate costs $3.00 and a bowl of chili costs $8.50, how much will it cost Carlin in total? a) $4.50 b) $10.50 c) $11.50 d) $25.50
0%
Word problems Mixed operations
共有
Pconnolly
さんの投稿です
3rd Grade
Math
コンテンツの編集
印刷
埋め込み
もっと見る
割り当て
リーダーボード
もっと表示する
表示を少なくする
このリーダーボードは現在非公開です。公開するには
共有
をクリックしてください。
このリーダーボードは、リソースの所有者によって無効にされています。
このリーダーボードは、あなたのオプションがリソースオーナーと異なるため、無効になっています。
オプションを元に戻す
クイズ
は自由形式のテンプレートです。リーダーボード用のスコアは生成されません。
ログインが必要です
表示スタイル
フォント
サブスクリプションが必要です
オプション
テンプレートを切り替える
すべてを表示
アクティビティを再生すると、より多くのフォーマットが表示されます。
オープン結果
リンクをコピー
QRコード
削除
自動保存:
を復元しますか?